Vaj ulliri me erëza të ndryshme – ku i gjeni më së liri

12.12.2023

Shperndaje:

Çmimi i vajit të përditshëm, atij të lulediellit, është kthyer në normalitet disi. Por vaji i ullirit vazhdon të jetë i lartë krahasuar me periudhën para inflacionit.

Në tregun online gjeni shumë lloje, nga klasiku e deri tek ai ‘extra virgin’. Po ashtu gjeni edhe vaj ulliri me erëza të ndryshme, si rozmarinë, borzilok, spec të kuq të djegës, feferon, limon e të tjera.

Platforma SaKushton ka analizuar e krahasuar çmimet e tyre.

Më së liri e gjeni një shishe 250 ml në Spar. Është vaj ulliri klasik dhe kushton 2.49 euro.

Në Begmart, po ashtu ofrohet vaj ulliri në shishe 250 ml, por me erëza. Vajrat e brendit Palermo me borzilok e rozmarinë kushtojnë nga 3.6 euro, kurse me spec të djegës dhe me limon 4.02 euro.

Në 75Mall, gjeni vaj ulliri me aromë feferoni. Shishja ka 250 ml, është e brendit Monini dhe kushton 5.40 euro.

Nëse kërkoni shishe 1 litër, atëherë gjeni vetëm vaj klasik, pa aromë. Më së liri, e gjeni në Begmart, është “pomace”, që i bie klasë e dytë. Kushton 7.2 euro. Ndërsa më së shtrenjti i gjeni në Spar dhe Begmart. Bëhet fjalë për vaj ulliri “extra virgin”, klasë e parë. Në Spar, ai i brendit Monini kushton 13.79 euro, kurse në Begmart, ai i brendit San Martino, mund të porositet për 14.40 euro.

Për të parë më shumë, kliko KËTU